Örgüde Ölçüyü Belirleyen Şey Nedir?

Farklı modelleri farklı bedenlere uyarlarken nelere dikkat edilmeli, örgüde ölçü nasıl olmalı? Devamı yazımızda...

6999OKUMA
0PAYLAŞIM
Örgüde Ölçüyü Belirleyen Şey Nedir?

Örgü örerken ölçüye nasıl karar vermeliyiz?

İpliğini ve şişini aldın, öreceğin modele de karar verdin. Peki şimdi kaç ilmekle başlayacaksın ki örgün istediğin boyda olsun?

İplik alırken üzerindeki etiketler bize çok şey anlatır. Kaç numara şiş ya da tığ kullanmamız gerektiği ya da ipliğin içeriği gibi birçok bilgiyi bu etiketlerde bulmamız mümkündür. Aynı şekilde öreceğimiz örgünün kaç ilmek ile başlanırsa kaç cm olacağı da bu etiketlerdeki bilgilerin arasındadır. 10cmx10cm bir parça için kaç ilmekle başlaman gerektiği ve kaç sıra örmen gerektiği bilgisi ile yapmak istediğin ölçülere uygun örgüye nasıl başlayacağına karar verebilirsin. 

Örneğin Nako Kar Tanesi ipliğiyle 10cmx10cm bir parça elde etmek için 10 ilmek ile başlayıp, 14 sıra örmemiz gerekiyor. Bu ölçü elinin gevşek ya da sıkı olmasına göre farklılık gösterebilir. Eğer ölçülere göre ördüğünde daha küçük bir örgün oluyorsa daha gevşek örmeyi deneyebilirsin. Eğer 10cmx10cm'den daha büyük bir örgün oluyorsa elin biraz gevşek demektir, örgünü daha sıkı tutarak ideal boyutları yakalayabilirsin.

Ama modelin daha gevşek ya da sıkı örmeyi gerektiren bir model ise, model anlatımındaki yönergelere uyman daha iyi bir sonuç elde etmeni sağlayacaktır.

6999OKUMA
0PAYLAŞIM