Süper İnci Narin Bluz Yapımı

Süper İnci Narin iplik ile bluz nasıl örülür? Motifli yazlık örgü bluz modelimiz yazımızda!

1930OKUMA
0PAYLAŞIM
Süper İnci Narin Bluz Yapımı

Yapılışı:

MOTİFLERİN YAPILIŞI:

1- 34 cm zincir çekilerek geri dönülür, 20 cm üzerine 1 no.lu diyagram, 14 cm üzerine 2 no.lu diyagram 9 cm örülüp bitirilir. Ön ve arka bedenler için 1’er adet yapılır. 2- 14 adet zincir çekilerek geri dönülür, üzerine 18 cm 3 no.lu diyagram uygulanıp bitirilir. Ortadan katlanarak yarısı ön beden için, yarısı arka beden için kullanılır. Şemada gösterildiği şekilde yerleştirilir. 24 cm zincir çekilerek geri dönülür.  Üzerine 4 no.lu diyagram 17 cm örülüp bitirilir. Sağ kolda, sol kol şemasında gösterilen 5 no.lu yere kullanılır. 3- 8 adet zincir çekilerek birleştirilir, oluşan yuvanın içine 5 no.lu diyagram uygulanıp bitirilir. Ön ve arka bedenler için 1’er adet, sol kol için 1 adet yapılır. Şemada gösterildiği şekilde yerleştirilir. 4- 8 adet zincir çekilerek birleştirilir, oluşan yuvanın içine 6 no.lu diyagram uygulanıp bitirilir. Ön ve arka bedenler için 1’er adet, sağ kol için 1 adet yapılır. Şemada gösterildiği şekilde yerleştirilir. 5- 8 adet zincir çekilerek birleştirilir, oluşan yuvanın içine 26 adet trabzan yapılıp bitirilir. Ön ve arka bedenler için 1’er adet yapılır. 6- 8 adet zincir çekilerek birleştirilir, oluşan yuvanın içine 7 no.lu diyagram uygulanıp bitirilir. Ön ve arka bedenler için 1’er adet, sol kol için 6 adet yapılır. Şemada gösterildiği şekilde yerleştirilir. 7- 8 adet zincir çekilerek birleştirilir, oluşan yuvanın içine 8 no.lu diyagram uygulanıp bitirilir. Ön ve arka bedenler için 1’er adet yapılır.

Ön ve arka beden Hazırlanışı:

1- 1, 2 ve 3 no.lu diyagramlarla hazırlanan motifler birbirine şemada gösterildiği şekilde kafes örgü yapılarak eklenir. 2- Ön ve arka beden yuvarlak sıralar şeklinde örülür. 3- 5 ve 6 no.lu motifler birbirine kafes örgü ile eklenir. 4-  Kenarlarına 4’er sıra kafes örgü yapıldıktan sonra ön ve arka beden birbirine kafes örgüyle eklenir. 5- Aynı şekilde bütün motifler şemada gösterildiği şekilde kafes örgüler yapılarak eklenir. 6-Beden boyu 44 cm de ön beden ,yaka için ortadan ayrılıp ,örgüye iki parça şeklinde devam edilir. 7- Yakanın her iki kenarında 4’er trazban yapılır. 9 sıra yapıldıktan sonra her sırada yaka için 4+3+1’er cm eksiltme yapılır. 8- Beden boyu 60 cm de bitirilir.Beden şemasında gösterilen 21 cm’ lik bölüme kollar dikilir.

KOLLAR:

1- Sol kol için motifler şemada gösterildiği şekilde yerleştirilip aralarına kafes örgü yapılır. 2- Kol boyu 49  cm örülerek bitirilir. sağ kol için 6 ve 4 no.lu motifler kullanılarak sol kol gibi yapılıp bitirilir.

YAKA:

Yaka etrafına 1 sıra trabzan yapılır. 

1930OKUMA
0PAYLAŞIM