Danimarkalıların Mutluluk Sırrı: Hygge

Mutluluğu anlatmak zordur, ancak hissedilir. Hissettiğin bu neşeyi nasıl tarif edersin? İşte Danimarkalılar hayatın bu anlarına Hygge (hügge) diyorlar.

5009OKUMA
0PAYLAŞIM
Danimarkalıların Mutluluk Sırrı: Hygge

Bizim dilimizde ve bir çok dilde tam karşılığı olmayan bu sözcüğü anlatmak için sevdiklerinle bir arada olmak, rahatlık, samimiyet, huzur, içtenlik gibi bir çok kelimeyi önerebiliriz ancak Hygge (hügge) bunların tamamı hatta daha fazlası demek. 

Aslında bu kavramı adlandıran biz olmasak da, Türk aile kültüründeki o sıcak birlikteliğe benzeyen, hatta birçoğumuzun evinde soğuk kış akşamlarında sıcacık çayımızla, sevdiklerimizle koltuğa kıvrılıp dinlenirken ya da yanı başımızda elinde şiş, tığ sesleriyle örgü ören annemizin varlılığıyla huzur duymak tam olarak Hygge (hügge) değil de nedir? 

Bu zaten bizim yaşam tarzımıza çok yakın bir kavram iken, Danimarka, yani dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak kabul edilen yer, mutluluğun sırrının Hygge’de saklı olduğunu söylüyor. 

Hygge’yi yaşam tarzı olarak benimseyip, modern dünyanın seni huzursuz eden yanlarını belki böyle keyfe dönüştürebilirsin.

5009OKUMA
0PAYLAŞIM